Salı pazarı değişiyor

Salı pazarı değişiyor

Yer değişikliği yapılmadan önce oda başkanları esnafları ziyaret etti.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enver Tuna, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Tayip Kömür, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Başkanı Suat Özcan ve partinin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Salı günü sabah saatlerinde Salı Pazarı esnafını ziyaret etti.

İlçemizin ve esnafımızın menfaatlerini düşündük…

Esnaf ziyaretinin ardından Salı Pazarı’nın taşınmasının planlandığı Gümüşkesen Caddesi üzerinde yer alan otopark önünde yapılacak çalışmayla ilgili bilgi aktaran Başkan Tokat, “Yeni çıkan Pazaryeri yönetmeliği ve belediyemiz tarafından Menteşe Caddesi’nde yapılacak düzenleme çalışmaları çerçevesinde mahallinde inceleme yapıyoruz. Oda başkanlarımızla beraber konuyu enine boyuna tartıştık, konuştuk. İlçemizin menfaatlerini düşünerek, ama bir yandan da esnafımızı en az şekilde mağdur edecek şekilde nasıl bir çalışma yapabiliriz onu inceliyoruz. Yeni Pazaryeri Yönetmeliği’ni oda başkanlarımızla beraber incelediğimizde bundan sonra, caddelerde, sokaklarda, meydanlarda herhangi bir şekilde Pazar kurulmayacağı ortaya çıkıyor. Caddelerde ve sokaklarda acil müdahaleleri engelleyecek ve kent trafiğini etkileyecek şekilde Pazar kurma anlayışına son vermeye çalışıyoruz. Pazaryeri Yönetmeliği artık bunu zorunlu hale getirdi. Farklı alternatifler içerisinde gıda pazarıyla giyim pazarını ayrı tutmak da var. Ancak caddelere yayılan giyim pazarını yeni açılacak alana taşımak istiyoruz” dedi.

Yerli esnafımızdan bize destek olmalarını bekliyoruz

Yeni Pazaryeri için belirlenen alanda düzenleme çalışmalarının başlaması için Muğla Koruma Kurulu’ndan karar beklediklerini ifade eden Başkan Tokat, “Gelen karar doğrultusunda yapacağımız çalışmalarla caddeleri hem mevzuat hem de bizim hedeflerimiz çerçevesinde açmayı düşünüyoruz. Bu çalışmalar sırasında özellikle yerli esnafımızdan bize destek olmalarını bekliyoruz. Çünkü şu anda kontrolsüz olarak pazarda büyüme var. Biz bazen, esnaf mı zorda kalsın biz mi zorda kalalım düşüncesinde kendimiz zorda kalmayı seçiyoruz. Normalde bu düzenlemeyi yazın yapacaktık. Fakat esnaf odaları ve esnafla yaptığımız görüşmeler sonucunda ertelemiştik. Bu çalışmalara Menteşe Caddesi’yle paralel olarak Kurban Bayramı’ndan sonra başlayacağız. Kurban Bayramı’ndan sonrada havalar büyük ihtimalle yağışlı olacak. Ama bizler esnafın işi zorlaşacağına bizim işimiz zorlaşsın dedik” dedi.